آب افشان یا اسپرینکلر Sprinkler

بهنام محمودی فرد
1690 بازدید
83 لایک
7/8/2018 2:19:31 PM
آب افشان یا اسپرینکلر Sprinkler

آب افشان یا اسپرینکلر Sprinkler

از سال ۱۸۷۴میلادی که آب فشان یا اسپرینکلر Sprinkler به دست «هنری پارملی» اختراع شد، این وسیله نسبتاً ساده که گروهی از صاحب‌نظران آن را به‌عنوان بهترین و کارآمدترین وسیله ایمنی تجهیزات اعلام و اطفای حریق ساخته شده تا به امروز می‌دانند، با استفاده از تجهیزات رایج در شبکه‌های لوله‌کشی مانند شیرآلات، لوله و اتصالات مربوطه با هدف حفظ جان و مال افراد در برابر حریق به‌کار گرفته شده است. جالب است بدانیم هیچ ساختمان مجهز به سیستم اسپرینکلری دچار خسارت سنگین نشده و تاکنون مرگ ناشی از آتش سوزی و حریق در خانه‌های دارای اسپرینکلر در انگلستان گزارش نشده است.

در سال ۱۸۹۶میلادی پس از کسب مقبولیت و محبوبیت سیستم‎های اسپرینکلر در ایالات متحده آمریکا، برای هماهنگ نمودن و یکپارچه‌سازی طراحی، کارخانجات تولیدکننده اسپرینکلر، شرکت‎های بیمه و سازمان‎های آتش‌نشانی، نهادی به نام سازمان ملی حفاظت از حریق یا  National Fire Protection Association  NFPAرا تشکیل دادند که نخستین مجموعه تهیه شده در این سازمان با کد ۱۳به سیستم‎های اسپرینکلر اختصاص یافت. امروزه NFPA نزدیک به ۳۰۰ کد در زمینه‌های مختلف ایمنی منتشر نموده است.

طرز کار اسپرینکلر
اسپرینکلر ها سیستم های اطفا مکانیکی هستند که در صورت افزایش دما تا ۶۸ درجه ( دمای عللکرد اسپرینکلر های متفاوت است ) به صورت خودکار عملیات اطفا را شروع کرده . و حریق را اطفا میکنند .این اتفاق تقریبا پنج دقیقه بعد از شروع حریق می افتد .
معمولا اسپرینکلر ها به سیستم های اعلام حریق مرتبط نیستند و به صورت مستقل عمل می کنند . خطا در عملکرد اسپرینکلر ها یا آب افشان های سقفی بسیار کم است .و مایع درون حباب اسپرینکلر فقط زمانی که دما به دمای عملکرد برسد افزایش حجم داده و شیشه را می شکند.

 

 

 

آب فشان یا اسپرینکلر

 

 

 

 

 

 

 

منبع : bamna

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


facebook facebook facebook

دیدگاه شما


در صورت تمایل، دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما درمیان بگذارید.
راهی نو برای یک انتخاب هوشمندانه
66757072-3 - 021
استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی هایپر آلارم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت حافظان ایمن میهن می‌باشد.
Copyright 2009 - 2020 Hyperalarm.com
Top